İNDİ
Askıda KAPLA

06 Nisan 2017

Anadolu'da ihtiyacı olan okullara KAPLA gönderebilmek için Aralık 2014'de başlattığımız, ASKIDA KAPLA projemizin destekçilerine, değerli katkılarından dolayı teşekkür ederiz. 

Aydın Köşk - Beyköy Polis Abla İlkokulu akıl oyunları sınıfında kullanılmak üzere gönderilen KAPLA'lar için destekçimiz TED Rönesans Koleji Okul Aile Birliği'ne teşekkür ederiz.

Konya - Yunus Emre İlkokulu akıl oyunları sınıfında kullanılmak üzere gönderilen KAPLA'lar için destekçimiz Dilek Topuz Derman'a bir kez daha teşekkür ederiz. 

Kilis - Uzunlu Köyü İlkokulu'na gönderilen KAPLA'lar için TED Rönesans Koleji Okul Aile Birliğine teşekkür ederiz. Sene sonunda düzenledikleri kermeslerde Kapla İnşa Atölyesine yer vererek askıda projesine destek oldukları ve şimdiden iki kardeş okul sahibi oldukları için de. 

Kayseri Develi - Pembe Cesarettin Kocatürk Ortaokulu'na gönderilen KAPLA'lar için her fırsatta yardımlarıyla projemizi destekleyen Dilek Topuz Derman'a bir kere daha çok teşekkür ederiz.
 

Edirne Havsa - Atatürk Ortaokulu'na gönderilen KAPLA'lar için Dilek Topuz Derman ve DB Mimarlık'a teşekkür ederiz.

Balıkesir Gönen - Altıeylül Ortaokulu'na gönderilen KAPLA'LAR için DB Mimarlık'a bir kere daha çok teşekkür ederiz.

Diyarbakır Çınar-Yarımkaş Köyü İlkokulu'na gönderilen KAPLA'lar için Esin Yazıcı, Fatih Küçük ve Anabilim Eğitim Kurumları'na teşekkür ederiz.

Afyon-Bolvadin Karayokuş İlkokulu'na gönderilen KAPLA'lar için DB Mimarlık'a çok teşekkür ederiz.

Mardin-Midyat-Şenköy Şehit Öğretmen Aydın Acun  İlkokulu'na gönderilen KAPLA'lar için TED Rönesans Koleji Okul Aile Birliği, Dilek Topuz Derman ve Sultan Özçelik'e teşekkür ederiz.

Sarıkamış Fevzi Çakmak İlkokulu'na gönderilen KAPLA'lar için Mazars Denge çalışanlarına, İlke Eker Göknil'e ve Hüseyin Topuz'a teşekkür ederiz.

Şehit Fikret Gündüz İlkokulu'na gönderilen KAPLA'lar için Barış Karayazgan (Pace Sanat),
Songül Vurdu, Cenk Toker ve Ülkü Topuz'a desteklerinden dolayı teşekkür ederiz.

Muş-Hasköy Umurca Anaokulu'na gönderilen KAPLA'lar için Zekiye Orbay ve Safa Doğramacı'ya teşekkür ederiz.

grafik tasarım © İdil Derman

Modellemek ve yaşam bilgisi üzerine..

08 Aralık 2016

Her gün her an bitmek bilmez bir bilgi sağanağı ile karşı karşıya kaldığımız malum.  Bilgiye erişmek hiç bu kadar kolay olmamıştı.  İstemediğin kadar hani! Bilgi güçtür demiş büyüklerden biri, bir diğeri bilgi mutluluktur demiş.  İkisinin de bahsettiği aynı bilgi mi bilmem ama doğru bilgi özgürleştirir kanımca. 

Yaşam bilgisi.  Deneyerek yanılarak kurcalayarak edinilmiş bilgi.  Benim hayatım boyunca özendiğim tavır, bilgili olup yine de hiç bilmiyormuş gibi masum bir merak ve sağlam bir muhakemeyle söz konusu probleme yaklaşabilen tavırdır.  Bu öyle bir süreç ki, önceden yapılmış kabullere saplanmadan, bir çocuk gibi, başından sonuna tarafsız, azimli, yaratıcı.  Tutkuyla tutmak bir işi.

Modellemek öğrenirken sayısız faydaları olan bir yöntemdir.  Herhangi bir konuyu içtenlikle merak ediyorsak, farkında olarak veya olmayarak onu kafamızda modelleriz. Kafamızda evirip çevirip, konunun bildiğimiz kısımlarını ortaya döker, aralarındaki ilişkileri gözden geçiririz ve nasıl olması gerektiğine dair fikirler oluşur kafamızda.  Sonra zaten tamamlanmamış bir resim çıkar.

 İnsan kendi öğrenme sürecinin efendisi olduğunda,  aktif olarak bilgiyi arar.  Neyi niye öğrenmeli farkında olur.  İnsan elinde taslak bir modeli, bir çıkış noktası varsa öğrenme hakkıyla gerçekleşir.  Yetişkin öğrenmesinde de bundan bahsedilir.  Yetişkinlerin herhangi bir bilgiyi öğrenmeye ihtiyaç duyduklarını düşündüklerinde o şeyi daha iyi öğrendikleri görülmektedir.   

Bu anlamda çocukların modellemeyle erken yaşta tanışmaları, hayatta karşılarına çıkabilecek her probleme uygulayabilecekleri bir bakış açısı geliştirmelerine yardımcı olur.  Çünkü modellemek değişkenler arasında ilişki kurmaktır.      

 

   1   2   3   4   5   6   7   8   9   10
Ana Sayfa   Copyright @ 2011 İndi ®
Bizi takip edin!