İNDİ
Evde Oyun

26 Mart 2020

Oyun oynamak kimilerimizce zamanı pek de değerli olmayan bir biçimde geçirmekle ilişkilendirilir. Özellikle bir önceki neslin bu konudaki tutumu hepinizin en az bir kere işittiği “işin gücün oyun” tabirinden malumunuzdur.

Oysaki oyun çocuklar için öğrenmeye giden yoldur. Piaget’e göre çocuklar gözlemlerini dışa vurmak, yorumlamak, anlamlandırmak gibi önemli işlevleri oyun yolu ile gerçekleştirirler. Çocuklar oyun oynarken sonuçları çok önemsemezler ve yapılması gerekeni yaparken inanılmaz bir çaba gösterir adeta kendilerini kaybederler. Bu süreçte çok şey öğrenirler. Ayrıca oyunun birlikteliği pekiştirici bir özelliği de vardır. Aile bireylerinin birlikte oyun oynaması herkesi birbirine yakınlaştırır ve değişik yönlerimizin açığa çıkmasını sağlar.

Hepimizin evlere kapandığı şu günlerde, hazır neredeyse hiçbir mazeretimiz kalmamışken, gönül rahatlığı ile oyun oynamanın ve birlikte olmanın keyfini çıkaralım. Hem zihnimizi oyuna odaklayarak, negatif düşüncelerden ve gündemden de ara sıra bilinçli olarak koparmanın bağışıklığımıza da iyi geleceğine eminiz. Tıpkı uzun zamandır okumayı düşündüğünüz bir kitaba başlamak ya da ilgi duyduğunuz bir alanda online eğitim almak gibi evde oyun oynamak da sizi tazeleyecektir.

Doğadan, çevremizden izole olduğumuz şu günlerde içine kapandığımız evlerde hepimiz bize verileni daha kolay alır olduk. Aynı tip haberleri dinleyip, aynı mesajlara açıyoruz kanallarımızı, aynı sesler, aynı yüzler ve alanımız dar, giderek bir kısır döngüye giriyoruz. Bunun yerine neyi okuyacağınıza siz karar verin. Neyi izleyeceğinize…Bir kaç saat de olsa bilgisayardan uzakta zaman geçirin. Radyo dinleyin, hava soğuk bile olsa montunuzu giyip balkonda çayınızı kahvenizi için. Perdelerinizi açın ki komşularınızı görebilin, onlar da sizi görsün. Yalnız olmadığımızı fiziksel dünyada da birbirimize gösterelim. 

Oyun oynarken de kendinize uçları açık bir dünya yaratın, tıpkı gerçek dünyada olduğu gibi hayal gücünüzle kendinizin şekillendirebileceği bir dünya. Size dayatılan dünya değil, sizin inşa ettiğiniz bir dünyada sağlıkla ve mutlulukla kalın.
Askıda KAPLA

06 Nisan 2017

Anadolu'da ihtiyacı olan okullara KAPLA gönderebilmek için Aralık 2014'de başlattığımız, ASKIDA KAPLA projemizin destekçilerine, değerli katkılarından dolayı teşekkür ederiz. 

Aydın Köşk - Beyköy Polis Abla İlkokulu akıl oyunları sınıfında kullanılmak üzere gönderilen KAPLA'lar için destekçimiz TED Rönesans Koleji Okul Aile Birliği'ne teşekkür ederiz.

Konya - Yunus Emre İlkokulu akıl oyunları sınıfında kullanılmak üzere gönderilen KAPLA'lar için destekçimiz Dilek Topuz Derman'a bir kez daha teşekkür ederiz. 

Kilis - Uzunlu Köyü İlkokulu'na gönderilen KAPLA'lar için TED Rönesans Koleji Okul Aile Birliğine teşekkür ederiz. Sene sonunda düzenledikleri kermeslerde Kapla İnşa Atölyesine yer vererek askıda projesine destek oldukları ve şimdiden iki kardeş okul sahibi oldukları için de. 

Kayseri Develi - Pembe Cesarettin Kocatürk Ortaokulu'na gönderilen KAPLA'lar için her fırsatta yardımlarıyla projemizi destekleyen Dilek Topuz Derman'a bir kere daha çok teşekkür ederiz.
 

Edirne Havsa - Atatürk Ortaokulu'na gönderilen KAPLA'lar için Dilek Topuz Derman ve DB Mimarlık'a teşekkür ederiz.

Balıkesir Gönen - Altıeylül Ortaokulu'na gönderilen KAPLA'LAR için DB Mimarlık'a bir kere daha çok teşekkür ederiz.

Diyarbakır Çınar-Yarımkaş Köyü İlkokulu'na gönderilen KAPLA'lar için Esin Yazıcı, Fatih Küçük ve Anabilim Eğitim Kurumları'na teşekkür ederiz.

Afyon-Bolvadin Karayokuş İlkokulu'na gönderilen KAPLA'lar için DB Mimarlık'a çok teşekkür ederiz.

Mardin-Midyat-Şenköy Şehit Öğretmen Aydın Acun  İlkokulu'na gönderilen KAPLA'lar için TED Rönesans Koleji Okul Aile Birliği, Dilek Topuz Derman ve Sultan Özçelik'e teşekkür ederiz.

Sarıkamış Fevzi Çakmak İlkokulu'na gönderilen KAPLA'lar için Mazars Denge çalışanlarına, İlke Eker Göknil'e ve Hüseyin Topuz'a teşekkür ederiz.

Şehit Fikret Gündüz İlkokulu'na gönderilen KAPLA'lar için Barış Karayazgan (Pace Sanat),
Songül Vurdu, Cenk Toker ve Ülkü Topuz'a desteklerinden dolayı teşekkür ederiz.

Muş-Hasköy Umurca Anaokulu'na gönderilen KAPLA'lar için Zekiye Orbay ve Safa Doğramacı'ya teşekkür ederiz.

grafik tasarım © İdil Derman

   1   2   3   4   5   6   7   8   9   10
Ana Sayfa   Copyright @ 2011 İndi ®
Bizi takip edin!