İNDİ
Modellemek ve yaşam bilgisi üzerine..

08 Aralık 2016

Her gün her an bitmek bilmez bir bilgi sağanağı ile karşı karşıya kaldığımız malum.  Bilgiye erişmek hiç bu kadar kolay olmamıştı.  İstemediğin kadar hani! Bilgi güçtür demiş büyüklerden biri, bir diğeri bilgi mutluluktur demiş.  İkisinin de bahsettiği aynı bilgi mi bilmem ama doğru bilgi özgürleştirir kanımca. 

Yaşam bilgisi.  Deneyerek yanılarak kurcalayarak edinilmiş bilgi.  Benim hayatım boyunca özendiğim tavır, bilgili olup yine de hiç bilmiyormuş gibi masum bir merak ve sağlam bir muhakemeyle söz konusu probleme yaklaşabilen tavırdır.  Bu öyle bir süreç ki, önceden yapılmış kabullere saplanmadan, bir çocuk gibi, başından sonuna tarafsız, azimli, yaratıcı.  Tutkuyla tutmak bir işi.

Modellemek öğrenirken sayısız faydaları olan bir yöntemdir.  Herhangi bir konuyu içtenlikle merak ediyorsak, farkında olarak veya olmayarak onu kafamızda modelleriz. Kafamızda evirip çevirip, konunun bildiğimiz kısımlarını ortaya döker, aralarındaki ilişkileri gözden geçiririz ve nasıl olması gerektiğine dair fikirler oluşur kafamızda.  Sonra zaten tamamlanmamış bir resim çıkar.

 İnsan kendi öğrenme sürecinin efendisi olduğunda,  aktif olarak bilgiyi arar.  Neyi niye öğrenmeli farkında olur.  İnsan elinde taslak bir modeli, bir çıkış noktası varsa öğrenme hakkıyla gerçekleşir.  Yetişkin öğrenmesinde de bundan bahsedilir.  Yetişkinlerin herhangi bir bilgiyi öğrenmeye ihtiyaç duyduklarını düşündüklerinde o şeyi daha iyi öğrendikleri görülmektedir.   

Bu anlamda çocukların modellemeyle erken yaşta tanışmaları, hayatta karşılarına çıkabilecek her probleme uygulayabilecekleri bir bakış açısı geliştirmelerine yardımcı olur.  Çünkü modellemek değişkenler arasında ilişki kurmaktır.      

 

İyiki doğdun ve iyiki hayatımdasın!

19 Eylül 2016

Bundan dokuz sene önce hayatımıza girdin İNDİ.  İyi ki de!

Oyun olayını fazlaca ciddiye alan, biz iki kafadar karıkocanın, kendince iş yapma şekli olan bir şirket isteğinden doğdun J

Bu dokuz senede, Türkiye’de yaşayan birer tüketici olarak, bize sunulmasını arzu ettiğimiz materyalleri, bize sunulmasını istediğimiz şekilde sağlamaya çalıştık. Oyun kültürünün geliştirilmesinin bir parçası olmaya soyunduk. Oyun herkesin hakkıdır düşüncesiyle, oyun ve hizmetlerimizi yaymaya çalıştık. Sevdiğimiz ve inandığımız projelerin içinde çocuk ve yetişkinlere ulaşmak için adımlar attık. 

Bugüne kadar ortaya koyabildiğimiz güzel şeyleri bizimle aynı vizyona sahip olan, inanan, destek olan dostlarımız olmadan gerçekleştiremezdik. Gücünüz gücümüz oldu.  Bunun için size teşekkür ediyoruz.  

Daha gidecek çok yolumuz var, bayraklar dikecek aşılması gereken dağlar, içimizi kıpır kıpır ettiren projeler var. Bu yüzden, İNDİ dostum, iyi ki doğdun!
Ve hepiniz dostlar, oynayarak, ilginizi uyanık tutarak, yoklayarak, öğrenerek, birbirinize bağlanarak, yaşamanın estetiğini bularak, sağlıcakla ve mutlu kalın.

   1   2   3   4   5   6   7   8   9   10
Ana Sayfa   Copyright @ 2011 İndi ®
Bizi takip edin!