İNDİ
Modellemek ve yaşam bilgisi üzerine..

08 Aralık 2016

Her gün her an bitmek bilmez bir bilgi sağanağı ile karşı karşıya kaldığımız malum.  Bilgiye erişmek hiç bu kadar kolay olmamıştı.  İstemediğin kadar hani! Bilgi güçtür demiş büyüklerden biri, bir diğeri bilgi mutluluktur demiş.  İkisinin de bahsettiği aynı bilgi mi bilmem ama doğru bilgi özgürleştirir kanımca. 

Yaşam bilgisi.  Deneyerek yanılarak kurcalayarak edinilmiş bilgi.  Benim hayatım boyunca özendiğim tavır, bilgili olup yine de hiç bilmiyormuş gibi masum bir merak ve sağlam bir muhakemeyle söz konusu probleme yaklaşabilen tavırdır.  Bu öyle bir süreç ki, önceden yapılmış kabullere saplanmadan, bir çocuk gibi, başından sonuna tarafsız, azimli, yaratıcı.  Tutkuyla tutmak bir işi.

Modellemek öğrenirken sayısız faydaları olan bir yöntemdir.  Herhangi bir konuyu içtenlikle merak ediyorsak, farkında olarak veya olmayarak onu kafamızda modelleriz. Kafamızda evirip çevirip, konunun bildiğimiz kısımlarını ortaya döker, aralarındaki ilişkileri gözden geçiririz ve nasıl olması gerektiğine dair fikirler oluşur kafamızda.  Sonra zaten tamamlanmamış bir resim çıkar.

 İnsan kendi öğrenme sürecinin efendisi olduğunda,  aktif olarak bilgiyi arar.  Neyi niye öğrenmeli farkında olur.  İnsan elinde taslak bir modeli, bir çıkış noktası varsa öğrenme hakkıyla gerçekleşir.  Yetişkin öğrenmesinde de bundan bahsedilir.  Yetişkinlerin herhangi bir bilgiyi öğrenmeye ihtiyaç duyduklarını düşündüklerinde o şeyi daha iyi öğrendikleri görülmektedir.   

Bu anlamda çocukların modellemeyle erken yaşta tanışmaları, hayatta karşılarına çıkabilecek her probleme uygulayabilecekleri bir bakış açısı geliştirmelerine yardımcı olur.  Çünkü modellemek değişkenler arasında ilişki kurmaktır.      

 

Ana Sayfa   Copyright @ 2011 İndi ®
Bizi takip edin!