İNDİ
"Kabouter Plankjes" kelimelerinin kısaltması olan "Kapla", flamancada cüce tahta anlamına gelir. Hollandalı sanat tarihçisi Tom van der Bruggen çocukluk hayalinin peşinden gider ve Fransa'nın güneyinde eskimeye yüz tutmuş taş bir şatoyu alarak, yenilemeye karar verir. Şatonun restorasyonunu modellerken, ahşaptan kestirdiği birbirinin tıpkısı parçalardan yararlanır. İşte ahşap yapı oyuncağı olarak Kapla fikri bu sırada doğar. Tom KAPLA'yı dünyaya tanıtmaya karar verir. O zamandan bu yana Kapla, bir aile şirketi olarak, hayal etme geleneğini yeni kuşaklara taşıyan bir köprü olmayı sürdürüyor.
1987’de Hollanda’lı bir sanat tarihçisi olan Tom van der Bruggen tarafından bulunan ahşap oyuncaktır.  O zamandan bu yana dünyaca sevilen ve pek çok ödülü olan bir ahşap oyuncak olmuştur.  Başta Fransa olmak üzere pek çok ülkede eğitim sistemine girmiş, eğitimsel ve pedogojik faydalar için olduğu kadar sadece keyifle vakit geçirttiği ve çocuklarla büyükleri birbirine bağladığı için de çok sevilmektedir.


KAPLA,  %100 doğal, kaliteli sahil çamından, hassas biçimde kesilerek elde edilen birbirinin tıpatıp aynısı parçalardan oluşur.  KAPLA parçalarının titizlikle işlenip, kurutulup tasniflenmesi ile her bir parçada en yüksek kaliteye ulaşılır.  Parçaların sahip olduğu özel oran (1:3:15) sayesinde sınırsız sayıda inşa olanağı sağlarken, sanat yapıtı gibi incelikli, ve teknik olarak sağlam yapılar oluşturmayı mümkün kılar.  KAPLA’nın mantığı son derece basittir.  Parçalar yapıştırıcı, mıknatıs, klips gibi sabitleyici kullanmadan, tamamen el dengesi ile her birini diğerinin üzerine koyarak inşa edilir.  Fizik kurallarını keşfetmek için mükemmel bir araçtır. 


KAPLA Tahtaları 3 yaşından itibaren çocuklara ve yetişkinler dahil tüm yaş grupları için çalışmaya elverir

KAPLA Tahtaları dünyanın en eski yenilenebilir ormanlarından elde edilmektedir.

Çevre dostu, güvenilir ve sağlıklıdır.

Dengeyi, koordinasyon becerilerini ve yaratıcılığı geliştirir.

Uyumu, arkadaşlık bağlarını ve birlikte çalışma becerilerini güçlendirir.

Psikomotor ve analitik becerileri geliştirir.

Kapla pedagojik bir araç olarak eğitim sisteminde kullanılan ahşap eğitici oyuncaktır. Sabitlenmeyen birbirinin tıpkısı parçaların kullanımı, çocukların 3 boyutlu uzayda materyalleri organize etme yeteneğini geliştirir, el becerilerini keşfetmelerini ve keskinleştirmelerini sağlar.


Oyun çocuğun geometri, fizik ve teknoloji ile ilgili temelleri anlamasına yardımcı olur. Onları sanatın, şekillerin ve hacimlerin dünyası ile tanıştırırken konsantrasyon ve dengenin gelişimini sağlar. Çocuk kendi başına olduğu gibi arkadaşları ile de oynayabilir. Kapla mantığa olduğu kadar yaratıcılığa da eş zamanlı bir şekilde hitap eder. Bu bakımdan beynin sol ve sağ yarım kürelerini aynı anda çalıştırma özelliğine sahiptir. Tüm yaşlara hitap eden ve sadece kendi hayal gücümüzle sınırlı olduğumuzu hissettiren bir oyundur.  3 yaşından itibaren büyüyen çocuğun gelişen öğrenme ihtiyaçlarını her evrede karşılamaya devam eder. 


Pedagojik değeri ile ilgili daha detaylı bilgi için

Kapla Tahtalarının Matematik Becerilerine Katkısı (Pdf Döküman)Çevre dostu KAPLA, dünyanın en eski yenilenebilir ormanlarından elde edilmektedir.   KAPLA’nın doğal, çevre dostu üretimi, Amerikan ASTM F963-03’e ve Avrupa Güvenlik Standartlarına uyumludur.  Sahil çamından üretilmiş tahtalar işlemden geçmemiştir ve benzersiz özellikleri, yıllarca süren deneyimler sonucu üst seviyede gelişmiş makine teknolojileri ve düzgün kesim ve kalite kontrolleri ile mükemmele yakınlaştırılmıştır. Çamdan üretilmiş tahtaların boyamasında kullanılan su bazlı boyalar, doğal ahşap parçaları çeşitlendirmek için sonradan eklenmiştir. Tüm KAPLA ürünleri Fransa’daki Bureau Veritas ve Intertek Test Merkezleri tarafından yakın zamanda test edilmiştir.

Çevre dostu Kapla ile ilgili daha ayrıntılı bilgi için tıklayın.
KAPLA'nın Kazandığı Ödüller 

 

 - 2006 Milli Aile merkezi ödülü

-  2006 Çocuk dergileri en iyi oyuncak ödülü

-  2006 Dr. Toy akıllı oyun, akıllı oyuncak ödülü

-  2006 Dr. Toy's 100 En iyi oyuncak ödülleri - 10 en iyi listesi

-  1994 Ailelerin seçtiği oyuncak ödülü (A.B.D)

-  1994 A.C.Q. tüketici birliği ödülü (Kanada)

-  1992 Geliştirici oyuncak ödülü (Fransa)

- 1988 Avrupa oyuncak yarışmasında ödül (Fransa)

- 1988 CIJE eğitici oyuncak yarışması en iyi oyuncak ödülü (Kanada)
Ana Sayfa   Copyright @ 2011 İndi ®
Bizi takip edin!